20 Şubat 2017 Pazartesi

TÜRKİYE'NİN YENİ NÜFUSU 79.814.871

Ataşehir Belediye Meclisi Eylül ayının son toplantısını yaptı

Ataşehir Meclisinin gündeminde arsa satışları vardı

07 Eylül 2013 Cumartesi 00:48
Ataşehir Belediye Meclisi Eylül ayının son toplantısını yaptı
"Yerel basın göz ardı edilmemeli"

Meclis gündem dışı konuşmalarla başladı. İlk olarak konuşan AKP Grup Başkanı Mustafa Arzık,Zabıtaların zabıtalar haftasını kutlayarak sözlerine başladı. Arzık, yerel basın hakkında değerlendirme yaparak "biz Ataşehir ile ilgili sağlıklı haberleri yerel basınımızdan alıyoruz. Yerel basın doğru bildikleri haberleri sayfalarına taşıyorlardır" dedi. Geçen aylarda meclisten  de geçen Ataşehir Belediyesi'nin folklor ekibinin seyahatini hatırlatan Arzık, biz özellikle folklore katılacak kişilerin isimlerinin oylanarak gitmesini istemiştik, ama oylama yapılmadan gittiler. Folklor festivaline katılım ile ilgili kimlerin gidip kimlerin gitmeyeceğine ilişkin sağlıklı bilgi alamadıklarına dikkat çeken Arzık  "sonradan araştırmalarımız sonucu bu kafileye ulusal basından iki tane gazeteci  gönderilmiş. Bu gazeteciler ne kadar Ataşehir'i temsil edebilir?  Haberlerinde Ataşehir'e yer verebilir mi? diye kafamızda soru işaretleri var. Nitekim de yapmış olduğumuz araştırmalar da onların gazetelerinde aynı haberler, imla hatalarına kadar aynı, sanırım belediyenin vermiş olduğu basın metnini gazetelerine koymuşlar" dedi. Arzık, "ben bu noktada yerel basınımızın göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum, çünkü Ataşehir'de onların çok büyük emekleri var. Bu tür yerlere onların gitmesi gerekir. Bu sayede hem gerçek Ataşehirli'ye doğru bir şekilde yansır hem de daha çok Ataşehirli bu haberlerden neyin ne olduğunu öğrenir. Belediyemiz bundan sonraki seyahatlerde bunu göz önünde bulundurursa sevinirim" diye konuştu.

Mustafa Arzık'ın konuşmasından sonra soru önergelerine geçildi 

''Erol Dolu, 8 adet yazılı önerge sundu"

Bağımsız Meclis Üyesi Erol Dolu, Meclise 8 adet yazılı önerge sundu. Sunulan önergeler Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı bölgelerinde bulunan alanların iskana açılıp açılmadığı,iskanın verilip verilmediği, yapılan binaların projeye uygunluğu gibi konulardı. Dolu önergelerini sunduktan sonra kurban bayramının yaklaştığını hatırlatarak "bundan önceki kurban yerleri ile ilgili yaşadığımız sıkıntıları umarım bu sene yaşamayız" dedi.
Erol dolu geçen hafta Ataşehir'de belediye tarafından bir arsa satıldığını ifade ederek bu arsa ile ilgili yaptığı araştırmasını meclise sundu:

"Barbaros mahallesinde iki adet arsa satışı ihalesi yapıldı. İki arsayı da alan firma aynı. Emlak konutun ihale ettiği firma Kayıncıoğlu, biz ihale ediyoruz, bizim arsayı alan yine Kayıncıoğlu. Emlak konut bir arsayı satışa çıkarıyor, 5 ay sonra yanındaki arsayı biz satışa çıkarıyoruz . İki arsanın da imar durumları aynı aradaki m2 farkı 3778 TL var. Sattığımız arsada belediyenin kaybı toplam 22 trilyon 463 bin 988 TL'dir. Sonuç olarak belediyemizin 30 milyon borcu var deniliyor. İller Bankası'dan kredi çekileceği söyleniyor. Biz meclisten bunun kararını verirken Encümen arkadaş bunun araştırmasını yapmıyor mu? Biz sadece üyeyiz, yetkimiz Encümen gibi değil, Encümen neden araştırmayı kendine görev bilmiyor. Ben bu satışın iptal edilmesini istiyorum eğer edilmezse yargı yoluna gideceğim.'' 

Erol Dolu'dan sonra söz hakkı alan Mustafa Arzık, Erol Dolu'nun haklı olduğunu söyledi. Arzık  "biz Ak Parti grubu olarak arsanın satışının iptali için önceki meclis toplantılarında bu konuyu gündeme getirmiştik, meclisimizde son günlerde öyle kararlar alınıyor ki maalesef destek vereceğimiz kararlar iptal ediliyor. Ataşehir yeni kurulduğu zaman hayırsever iş adamlarının şartlı anlaşmalı protokolleri şimdi birer birer iptal ediliyor" diye konuştu.


CHP Meclis Üyesi İlhami Yılmaz, Erol Dolu'nun söylediklerine karşılık olarak "önce şunu bilmemiz gerek bu yüce meclis çok doğru kararlar verdi. Bunun da arkasında durmamız gerek.

İlhami Yılmaz:"Arsa satışı usulüne göre yapıldı"


'Encümendeki tüm arkadaşlarımız görev ve yetkilerini layıkıyla yerine getiriyorlar' diyen Yavuz, Arsa satışına da açıklık getirdi: "Bu arsa satışı açık ihale usulü yapılmıştı. Arsa ilana çıkmıştır ve 21 gün ilanda kalmıştır. Yasa neyse biz onu yapıyoruz ve yapmak zorundayız" diye konuştu.''Gündem dışı konuşmalar ve soru önergelerinden sonra gündem maddelerine geçildi. Gündemin 1. maddesi Örnek, Ünalan,  Esatpaşa  ve Fetih Mahalleleri erozyon uygulama imar planları tadilatına ilişkin imar komisyonunun raporuydu. Rapor Mecliste kabul edildi. 2. gündem maddesi ise Fetih Mahallesi'nde bulunan plan tadilatına ilişkin imar komisyonun raporuydu. Bu rapor da kabul edildi. 3. gündem maddesi Yenişehir Mahallesi'nde bulunan yol alanına ait plan tadilatı ihtarına ilişkin imar komisyonun raporuydu. Bu raporda oy çokluğuyla kabul edildi. Son gündem maddesi ise belge, rapor eksikliği nedeniyle komisyona iade edildi. Belediye Meclis Ekim ayında tekrar toplanmak üzere dağıldı.


Haber: Oktay Öztürk 

Fotoğraflar: Oktay Öztürk

İstanbulum Gazetesi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV